Google asistanı nasıl kullanacağım? (geçici çözüm)

Yıllar önce yayımlanan kişisel asistanlar (örneğin CEYD-A) ile telefona komut verme olayı gerçekten güzel bir fikirdi. Aradan yıllar geçti ve Google bir asistan uygulaması geliştirdiğini Nisan 2017’de bildirdi. Bu tarihten sonra artık kullanıcılar sesli komutlar vererek telefona dokunmadan direktif verebiliyorlardı. Hatta telefon sesli olarak geri bildirim yapmaya başladı.

Aradan yıllar geçti. Google diğer dillerde de bu uygulamayı geliştireceğini bildirdi. Bu dillerin arasında Türkçe de vardı. Aylar geçti yıllar geçti uzun uzun bekledik ve nihayet 2018 sonunda Türkçe asistan piyasaya çıktı. Ama o da ne? Arka planda Google asistanı çağıramıyorsunuz. Yani kilit ekranındayken ok Google dediğinizde telefon hiçbir tepki vermiyor. Aradan uzun süre geçmesine rağmen Google bu konuda herhangi bir adım atmadı. Biz de alternatif çözümler bulmaya çalıştık.

Evet… Neymiş bu alternatif çözüm. Tabii ki dili İngilizce yapmak ancak bu kadar değil. Şimdi diyeceksiniz ki sadece ok Google demek için mi telefonu İngilizce yapacağım. Hadi açtık diyelim nasıl İngilizce direktif vereceğim? Çözüm işte tam olarak burada. Dilimiz İngilizce olarak kalacak ancak biz Google asistan dilini Türkçe yapacağız ki söylediklerimizi Türkçe olarak anlasın.

Artık ok Google dediğimizde ardından yarın hava nasıl olacak dediğimizde bize o gün ile ilgili havanın durumunu Türkçe olarak söyleyebilecek. Ancak dediğimiz gibi telefonumuzu İngilizce olarak kullanmaya devam etmemiz gerekecek.

 

burada içeriğe ait videomuz var

Erdoğan Koçak

teacher, developer, translator

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir