TEMEL CMD İPUÇLARI

CMD çoğumuzun bildiği gibi Microsoft Windows un komut işleme arayüzüdür. İngilizcedeki Command(komut) kelimesi CMD olarak kısaltılmıştır. “C:\Windows\System32” yolunun altında bulunduğu için başlat->çalıştır adımları izlenerek CMD komutunu çalıştırabiliriz. Komut yazımlarında yaşanabilecek bazı sorunları önlemek amacıyla komut penceresi(CMD) yi yönetici olarak başlatmayı tercih edebilirsiniz.

1) CMD ile ilgili bilmemiz gereken en temel ipucu klavyedeki TAB tuşudur. TAB tuşuna bastığımızda içinde bulunduğumuz klasörün altındaki kısayol ve programları görebiliriz.

2) Tabi bu tek başına yararlı bir bilgi gibi kalmayabilir. Örneğin Z ile başlayan bir programı açabilmek için taba sürekli basmak ve son dosyaya kadar ilerlemek gerekebilir. Bunun da bir kolaylığı var. Eğer TAB a basmadan önce bir iki karakter yazarsak geri kalan kısımları tamamlamak için TAB ı kullanabiliriz.

Bu kısımda TAB tuşuna basarak kalan harflerin CMD tarafından tamamlanmasını sağladık.

3)Komut isteminde ekranda bir komut ile ekranı doldurmak durumunda kalabiliriz. Ekranı temizlemek için ise tek bir hamle yeterli!

Cls yazıp çalıştırdığımızda (enter ile) ekranın temizlendiğini göreceksiniz.

4)Diğer bir önemli bilgi de komut penceresinde dizin atlatmak. Örneğin klasörlerin altında klasörlere kadar girdik diyelim. Bir düzey yukarı çıkmak istiyorsak cd.. kullanmalıyız. Yani c:/Windows dizinindeysek aktif olarak bu dizinden C: ye geçmek için cd.. yazıp çalıştırmalıyız.

5) Peki eğer çok fazla klasör varsa ve en başa dönmek istiyorsak? İşte o zaman da imdadımıza CD/ yetişiyor. Hangi dizinde olursanız olun ana dizine dönmek için CD/ yazıp çalıştırmanız yeterli.

Erdoğan Koçak

teacher, developer, translator

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir